Sosyal Sorumluluk

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz.


Türkiye’deki Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerimiz:

AstraZeneca olarak, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı süreklilik ve iş birliği içinde yürütüyor ve gerçekleştirdiğimiz projelerle topluma fayda sağlıyoruz.Cesur Yüzüm

Kanserin teşhis edildiği andan itibaren başlayan süreci, hastalar ve yakınlarının hekim yönlendirmesiyle umutlarını kaybetmeden, kararlılık ve cesaretle sürdürmeleri gerekiyor. AstraZeneca olarak bu bilinci tüm topluma aşılamak ve kanserle mücadele edenlere destek olmak amacıyla yola çıkan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ile birlikte, kanser hastalarının cesaretlerinden aldığımız ilhamla bir farkındalık kampanyası başlattık.

8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü’nde başlayan kampanya kapsamında sosyal medya kullanıcıları, yüzlerine sürecekleri cesur yüzüm boyalarıyla kanser mücadelesinde cesaret temalı ve #cesuryüzüm etiketiyle paylaşımlar yapmaya, bu paylaşımlarında kanserden bahsetmeye ve kendi hikayelerini anlatmaya davet edildi. Böylece kanser hastalarına ve hasta yakınlarına “cesaret ve kararlılıkla yanınızdayız” mesajı verilmesi hedeflendi. Hastalar ve hasta yakınlarına ayrıca, bu mücadelede kendilerine yardımcı olacak doğru ve detaylı bilgiyi hekimlerinden alabilecekleri hatırlatılarak, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından hazırlanmış içeriklere kanser.org adresinden ulaşabilecekleri vurgulandı. 10-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen “Tasarım Tomtom Sokak’ta” etkinliğinde açılan bir stant ile projenin duyurusu gerçekleştirildi. Standı ziyaret eden kişiler yüzlerine cesur yüzüm boyası sürüp, sosyal medya hesaplarından paylaşarak farkındalığın artırılmasına katkıda bulundular. 

 


Hey Genç Harekete Geç

AstraZeneca Türkiye olarak gençlerin hayatında sağlıklı beslenme bilinci yaratmak, fiziksel aktivite ve egzersizin önemini vurgulamak ve yaratıcılık becerilerini ortaya çıkartarak projeye dahil olan okullar arasında paylaşım sağlamak amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Diyabet Vakfı ve TOÇEV işbirliğiyle "Hey Genç Harekete Geç" projesini başlattık. Üç yıl sürmesi planlanlanan proje ile İstanbul dahil toplam 9 il ve 55 farklı okulda, 9. sınıf seviyesinde, toplam 11.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Proje kapsamında, gençlerin sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konusunda bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla okullarda eğitim ve atölyeler düzenlenecek. Uzman diyetisyen ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu sporcular tarafından aktarılacak interaktif içerikler ve diğer eğitim faaliyetlerinin yarattığı farkındalık seviyesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirmeler ile ölçülecek. Proje kapsamında bir de yarışma düzenlenecek. Eğitim sürecine dahil olan öğrenciler kendi takımlarını oluşturarak, beden eğitimi öğretmenlerinin rehberliğinde çekecekleri videolarla yarışmaya katılabilecek. Videolar, proje jürisi tarafından “en çok izlenen”, “en çok hareket içeren”, “en çok beğenilen”, “en çok video yükleyen okul” kategorileri kapsamında değerlendirilecek.Ben Ergenim

AstraZeneca Türkiye olarak, toplumun en dinamik, en hassas ve hayati önem taşıyan kesimi olarak değerlendirdiğimiz ‘ergenlik çağı bireylerine’ yönelik 2013 senesinde başlattığımız bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışması ile sosyal diyaloğa yönelik önemli bir adım attık.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV iş birliği ile hayata geçirdiğimiz “Ben Ergenim” projesi ile amacımız; gençlerin fiziksel şiddet ve umutsuzluk duygusuyla boğuştukları ‘ergenlik yolculuğunda’, onlara destek olmaktı. Bu kapsamda Maltepe Çocuk Cezaevi’nde de 2014 yaz ayları boyunca çalışmalar gerçekleştirildi ve bu gençlerin topluma kazandırılması konusunda yol alındı. 2013’den bu yana devam eden ve 8 ilde 9170 öğrenci, 580 veli ve 180 öğretmene ulaşılan projemizi 2016 yılında tamamladık. Proje çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda bir sonraki ziyaretin verilerinde şiddet eğiliminde azalma ve umutta artışın yansıdığı gözlendi. Başarılı bir sosyal proje olan “Ben Ergenim” projesi, bir ulusal iki uluslararası olmak üzere üç ödüle layık görüldü.


AstraZeneca Türkiye Hatıra Ormanı

Çevresel sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması ve iklim dengesinin muhafaza edilmesi ilkelerinden hareketle, AstraZeneca Türkiye olarak 19 Aralık 2016’da İstanbul Riva’daki, Göllü Köyü Mevkii’nde 10.000 ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturmak için ilk adımı attık ve sahaya ekilecek ilk çam fidanlarını toprakla buluşturduk.

10.000 ağacın yer alacağı bu saha, gelişip orman vasfı kazandığında yılda 300 ton oksijen üretecek ve 400 tona yakın tozu süzecek. Gürültü kirliliğini azaltan, yüzlerce canlıya yuva olan, toz kaynaklı kirliliği engelleyen, hava kirliliğinin %60’ını temizleyen ve erozyonu engelleyen ormanlar, tüm insanlık için hayati önem taşıyor. Havada bulunan %21 oranındaki oksijen miktarının %56’sı ormanlar tarafında üretiliyor ve bu oran kentlerde daha da düşüyor.
Ortalama 7 ağaç, bir kişinin bir yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil ediyor ve 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürüyor.Artık Kalpler Susmasın

Türkiye'de Akut Koroner Sendrom yani kalp krizine bağlı ölüm oranının bir çok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu biliyoruz.1 Bu sebeple biz de AstraZeneca olarak “Hastalar Önceliğimizdir” ilkesinden yola çıkarak Türkiye çapında bir farkındalık kampanyası başlattık.

Türk Kardiyoloji Derneği’nin liderliğinde ve AstraZeneca’nın desteğiyle başlatılan, adını, “Akut Koroner Sendrom”un baş harflerinden ilham alarak koyduğumuz “Artık Kalpler Susmasın” sosyal sorumluluk kampanyasında ani kalp krizine, yani akut koroner sendroma karşı toplum bilincini artırmayı hedefledik. 2016 yılında, 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu, AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Dr.Pelin Eriştiren İncesu ve ünlü şef Arda Türkmen’in katıldığı ortak bir basın toplantısı ile projemizi başlattık. Proje kapsamında aynı zamanda, sosyal medyada yeni bir sağlık hareketi de başlatıldı. Kampanya yüzümüz Arda Türkmen herkesi, sevdiklerine kalp dostu bir günlük görevler vermeye ve bu videoları #artikkalplersusmasin hashtag’i ile Instagram ve Facebook’da paylaşmaya davet etti.


Adımı Tarihe Yazdım

Diyabet için ise “Adımı Tarihe Yazdım” sloganıyla geniş kapsamlı bir diyabet farkındalığı projesi gerçekleştirdik. Kendimiz için günde 10 bin, diyabet için 62 milyon adım atarak Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün kurulmasına katkı sağlama misyonuyla 12 Kasım 2014’de başlatılan proje ile 6 ay gibi kısa bir sürede 62 milyon adım atılarak proje tamamlanmış oldu.

“Adımı Tarihe Yazdım” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz projeyle kendimiz için günde 10 bin, diyabet için 62 milyon adım atarak Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün kurulmasına katkı sağladık.Kalpten Destek

Kalp krizinde taburculuk sonrası tedavi dönemi hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir. Bu noktada AstraZeneca Türkiye olarak, Türk Kardiyoloji Derneği ile birlikte “Kalpten Destek” hasta bilgilendirme projesini gerçekleştirdik.

2015 senesinin Mayıs ayında lansmanını yaptığımız “Kalpten Destek” projesiyle binlerce kalp krizi geçirmiş hastanın taburculuk sırasında kardiyologları tarafından bilgilendirilmesine destek olduk.

 


İlk Yardıma İlk Adım

AstraZeneca olarak, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV iş birliğiyle hayata geçirilen ve öğrencileri ilk yardım konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen “İlk Yardıma İlk Adım” projesini 2007-2012 yılları arasında gerçekleştirdik.

Bu proje ile Türkiye genelinde 40.000’in üzerinde “Yatılı İlköğretim Bölge Okulu” öğrencisine “İlk Yardım Eğitimi” verildi. Eğitim ile sağlığı birleştiren bir sosyal proje olan “İlk Yardıma İlk Adım” projesi, üç uluslararası ve bir ulusal olmak üzere dört ödüle layık görüldü.

Hasta Derneklerine Yapılan Destekler

2016 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı 600 TL
Metastatik Meme Kanseri Derneği 2.000 TL

 

2017 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Metastatik Meme Kanseri Derneği        3.000 TL
Lösemili Çocuklar Vakfı
10.000 TL

 

2018 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Özürlüler Vakfı      - TL

 

2019 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınları ile Dayanışma Derneği 22.500 TL
Bir Dilek Tut Derneği 32.000 TL

 

2020 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Bir Dilek Tut Derneği 24.000 TL
LÖSEV – Lösemili Çocuklar Vakfı 18.000 TL
Kanserle Dans Derneği 39.090 TL
Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınları ile Dayanışma Derneği 24.284 TL
Gülmek İyileştirir Derneği 55.500 TL 
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı 2.325 TL
Diyabetle Yaşam Derneği 5.000 TL
Kanser Savaşçıları Derneği 81.000 TL