Sosyal Sorumluluk

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz.


Türkiye’deki Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerimiz:

AstraZeneca olarak, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı süreklilik ve iş birliği içinde yürütüyor ve gerçekleştirdiğimiz projelerle topluma fayda sağlıyoruz.Ben Ergenim

AstraZeneca Türkiye olarak, toplumun en dinamik, en hassas ve hayati önem taşıyan kesimi olarak değerlendirdiğimiz ‘ergenlik çağı bireylerine’ yönelik 2013 senesinde başlattığımız bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışması ile sosyal diyaloğa yönelik önemli bir adım attık.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV iş birliği ile hayata geçirdiğimiz “Ben Ergenim” projesi ile amacımız; gençlerin fiziksel şiddet ve umutsuzluk duygusuyla boğuştukları ‘ergenlik yolculuğunda’, onlara destek olmaktı. Bu kapsamda Maltepe Çocuk Cezaevi’nde de 2014 yaz ayları boyunca çalışmalar gerçekleştirildi ve bu gençlerin topluma kazandırılması konusunda yol alındı. 2013’den bu yana devam eden ve 8 ilde 9170 öğrenci, 580 veli ve 180 öğretmene ulaşılan projemizi 2016 yılında tamamladık. Proje çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda bir sonraki ziyaretin verilerinde şiddet eğiliminde azalma ve umutta artışın yansıdığı gözlendi. Başarılı bir sosyal proje olan “Ben Ergenim” projesi, bir ulusal iki uluslararası olmak üzere üç ödüle layık görüldü.


AstraZeneca Türkiye Hatıra Ormanı

Çevresel sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması ve iklim dengesinin muhafaza edilmesi ilkelerinden hareketle, AstraZeneca Türkiye olarak 19 Aralık 2016’da İstanbul Riva’daki, Göllü Köyü Mevkii’nde 10.000 ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturmak için ilk adımı attık ve sahaya ekilecek ilk çam fidanlarını toprakla buluşturduk.

10.000 ağacın yer alacağı bu saha, gelişip orman vasfı kazandığında yılda 300 ton oksijen üretecek ve 400 tona yakın tozu süzecek. Gürültü kirliliğini azaltan, yüzlerce canlıya yuva olan, toz kaynaklı kirliliği engelleyen, hava kirliliğinin %60’ını temizleyen ve erozyonu engelleyen ormanlar, tüm insanlık için hayati önem taşıyor. Havada bulunan %21 oranındaki oksijen miktarının %56’sı ormanlar tarafında üretiliyor ve bu oran kentlerde daha da düşüyor.
Ortalama 7 ağaç, bir kişinin bir yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil ediyor ve 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürüyor.Artık Kalpler Susmasın

Türkiye'de Akut Koroner Sendrom yani kalp krizine bağlı ölüm oranının bir çok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu biliyoruz.1 Bu sebeple biz de AstraZeneca olarak “Hastalar Önceliğimizdir” ilkesinden yola çıkarak Türkiye çapında bir farkındalık kampanyası başlattık.

Türk Kardiyoloji Derneği’nin liderliğinde ve AstraZeneca’nın desteğiyle başlatılan, adını, “Akut Koroner Sendrom”un baş harflerinden ilham alarak koyduğumuz “Artık Kalpler Susmasın” sosyal sorumluluk kampanyasında ani kalp krizine, yani akut koroner sendroma karşı toplum bilincini artırmayı hedefledik. 2016 yılında, 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu, AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Dr.Pelin Eriştiren İncesu ve ünlü şef Arda Türkmen’in katıldığı ortak bir basın toplantısı ile projemizi başlattık. Proje kapsamında aynı zamanda, sosyal medyada yeni bir sağlık hareketi de başlatıldı. Kampanya yüzümüz Arda Türkmen herkesi, sevdiklerine kalp dostu bir günlük görevler vermeye ve bu videoları #artikkalplersusmasin hashtag’i ile Instagram ve Facebook’da paylaşmaya davet etti.


Adımı Tarihe Yazdım

Diyabet için ise “Adımı Tarihe Yazdım” sloganıyla geniş kapsamlı bir diyabet farkındalığı projesi gerçekleştirdik. Kendimiz için günde 10 bin, diyabet için 62 milyon adım atarak Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün kurulmasına katkı sağlama misyonuyla 12 Kasım 2014’de başlatılan proje ile 6 ay gibi kısa bir sürede 62 milyon adım atılarak proje tamamlanmış oldu.

“Adımı Tarihe Yazdım” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz projeyle kendimiz için günde 10 bin, diyabet için 62 milyon adım atarak Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün kurulmasına katkı sağladık.Kalpten Destek

Kalp krizinde taburculuk sonrası tedavi dönemi hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir. Bu noktada AstraZeneca Türkiye olarak, Türk Kardiyoloji Derneği ile birlikte “Kalpten Destek” hasta bilgilendirme projesini gerçekleştirdik.

2015 senesinin Mayıs ayında lansmanını yaptığımız “Kalpten Destek” projesiyle binlerce kalp krizi geçirmiş hastanın taburculuk sırasında kardiyologları tarafından bilgilendirilmesine destek olduk.

 


İlk Yardıma İlk Adım

AstraZeneca olarak, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV iş birliğiyle hayata geçirilen ve öğrencileri ilk yardım konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen “İlk Yardıma İlk Adım” projesini 2007-2012 yılları arasında gerçekleştirdik.

Bu proje ile Türkiye genelinde 40.000’in üzerinde “Yatılı İlköğretim Bölge Okulu” öğrencisine “İlk Yardım Eğitimi” verildi. Eğitim ile sağlığı birleştiren bir sosyal proje olan “İlk Yardıma İlk Adım” projesi, üç uluslararası ve bir ulusal olmak üzere dört ödüle layık görüldü.