Sosyal Sorumluluk

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz.


Türkiye’deki Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerimiz:

AstraZeneca olarak, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı süreklilik ve iş birliği içinde yürütüyor ve gerçekleştirdiğimiz projelerle topluma fayda sağlıyoruz.


Kalp Yetersizliğinde Yaşam Işığı

Türk Kardiyoloji Derneği’nin AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirdiği “Kalp Yetersizliğinde Yaşam Işığı” farkındalık projesi, kalp yetersizliği farkındalığını artırmayı amaçlıyor. kalpyetersizligindeyasamisigi.com web sitesi, Instagram ve Facebook hesabı aracılığıyla hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarımızın kalp yetersizliği hakkında doğru ve temel bilgilere rahatlıkla ulaşabilmelerini amaçlıyoruz.

AstraZeneca Kütüphane Çalışmaları

AstraZeneca Türkiye olarak, “Daha İyi Bir Yaşam için Gönüllüyüz” Gönüllülük Takımımız ile 2017 yılında Konya Hüyük’te bulunan “Konya Hüyük Mevlana İlkokulu” kütüphanesiyle başladığımız çalışmalarımıza, 2018 yılında Adana Yüreğir’de bulunan “Çakabey Ortaokulu”, 2020 yılında Van’da bulunan “Sempaş İlköğretim Okulu” ve 2021 yılında Elazığ’da “Akçakiraz İlkokulu” kütüphanesi ile devam ettik.


Hayatımın Hızı Kontrolümde

Kardiyovasküler Akademi Derneği’nin AstraZeneca’nın koşulsuz destekleri ile hayata geçirdiği “Hayatımın Hızı Kontrolümde” kampanyası, yüksek kalp hızının oluşturduğu risklere karşı farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Akciğerimizi Okuyoruz

“Akciğerimizi Okuyoruz” tüm dünyada en sık görülen ve en ölümcül kanser çeşidi olan akciğer kanserinin risk faktörleri ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla Türk Tıbbi Onkoloji Derneği liderliğinde hayata geçirilmiş bir farkındalık kampanyasıdır.

Türkiye Prostat Kanseri Haritası

AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteği ile Türk Üroonkoloji Derneği tarafından, “Türk Üroonkoloji Derneği Prostat Kanseri Veritabanı” kaynaklı bilgiler ışığında hazırlanan “Türkiye Prostat Kanseri Haritası Raporu”, prostat kanseri görülme sıklığından son yıllarda gelişen tedavi seçeneklerine kadar geniş yelpazede bilgi ve verileri kamuoyuna sunmayı amaçlamıştır. Dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasındaki prostat kanserine ilişkin kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan rapor, prostat kanserinde erken teşhisin tedavi sürecine katkılarına yönelik önemli bulgular içeriyor.


Akciğer Kanserinde Multidisipliner Yaklaşım Uzlaşı Raporu

AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteği ile Türk Akciğer Kanseri Derneği tarafından hazırlanan “Akciğer Kanserinde Multidisipliner Yaklaşım Raporu” ile tüm dünyada en sık görülen ve en çok ölüme sebep olan kanser türü olan akciğer kanseri için tıbbi onkoloji, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, radyasyon onkolojisi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji branşlarının “ortak akılla” çalışmasına yönelik bir yol haritası sunuldu; sunulan bu yol haritasıyla akciğer kanseri hastalarının en hızlı şekilde tanı ve tedavi çözümlerinden yararlanması hedefleniyor.

Şeker Deyip Geçme Bugün, Yarınını Düşün!

AstraZeneca olarak diyabet ve diyabete bağlı olarak gelişen komplikasyonlar konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 2019 yılında ‘Şeker Deyip Geçme Bugün, Yarınını Düşün’ kampanyamızı başlattık. ‘Hastalar Önceliğimizdir’ değerimizden yola çıkarak oluşturduğumuz, ‘Şeker Deyip Geçme Bugün, Yarınını Düşün’ farkındalık kampanyamız şimdiye kadar çeşitli dijital kanallardan 19 milyon kişiye erişim sağladı.

Kalp Krizi DurAKSatmasın

Kalp Krizi DurAKSatmasın”; Akut Koroner Sendrom (AKS) ile ilgili riskler hakkında hasta farkındalığını artırmak ve kalp sağlığı için harekete geçmenin önemini vurgulamak amacı ile Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) ile hayata geçirdiğimiz ve Yandex iş birliğiyle başlatılan çok kanallı bir farkındalık kampanyasıdır.Türkiye’de Akciğer Kanseri Raporu

Rapor, Akciğer akciğer kanserinin Türkiye’deki ekonomik yükünü ortaya koyan, ayrıca akciğer kanserinde risk faktörleri ve önlenmesi, erken tanı ve tarama programları, tanı ve tedavi süreci, destek tedavi konularıyla ilgili ülkemizdeki mevcut durumu analiz eden, her bir alan için iyileştirme yapılabilecek noktalar belirlenerek, çözüm önerilerinin sunulduğu ilk detaylı araştırma raporudur.


Cesur Yüzüm

Kanserin teşhis edildiği andan itibaren başlayan süreci, hastalar ve yakınlarının hekim yönlendirmesiyle umutlarını kaybetmeden, kararlılık ve cesaretle sürdürmeleri gerekiyor. AstraZeneca olarak bu bilinci tüm topluma aşılamak ve kanserle mücadele edenlere destek olmak amacıyla yola çıkan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ile birlikte, kanser hastalarının cesaretlerinden aldığımız ilhamla bir farkındalık kampanyası başlattık.


Hey Genç Harekete Geç

AstraZeneca Türkiye olarak gençlerin hayatında sağlıklı beslenme bilinci yaratmak, fiziksel aktivite ve egzersizin önemini vurgulamak ve yaratıcılık becerilerini ortaya çıkartarak projeye dahil olan okullar arasında paylaşım sağlamak amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Diyabet Vakfı ve TOÇEV işbirliğiyle "Hey Genç Harekete Geç" projesini başlattık. Üç yıl sürmesi planlanlanan proje ile İstanbul dahil toplam 9 il ve 55 farklı okulda, 9. sınıf seviyesinde, toplam 11.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.Ben Ergenim

AstraZeneca Türkiye olarak, toplumun en dinamik, en hassas ve hayati önem taşıyan kesimi olarak değerlendirdiğimiz ‘ergenlik çağı bireylerine’ yönelik 2013 senesinde başlattığımız bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışması ile sosyal diyaloğa yönelik önemli bir adım attık.


AstraZeneca Türkiye Hatıra Ormanı

Çevresel sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması ve iklim dengesinin muhafaza edilmesi ilkelerinden hareketle, AstraZeneca Türkiye olarak 19 Aralık 2016’da İstanbul Riva’daki, Göllü Köyü Mevkii’nde 10.000 ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturmak için ilk adımı attık ve sahaya ekilecek ilk çam fidanlarını toprakla buluşturduk.


Artık Kalpler Susmasın

Türkiye'de Akut Koroner Sendrom yani kalp krizine bağlı ölüm oranının bir çok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu biliyoruz.1 Bu sebeple biz de AstraZeneca olarak “Hastalar Önceliğimizdir” ilkesinden yola çıkarak Türkiye çapında bir farkındalık kampanyası başlattık.Adımı Tarihe Yazdım

Diyabet için ise “Adımı Tarihe Yazdım” sloganıyla geniş kapsamlı bir diyabet farkındalığı projesi gerçekleştirdik. Kendimiz için günde 10 bin, diyabet için 62 milyon adım atarak Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün kurulmasına katkı sağlama misyonuyla 12 Kasım 2014’de başlatılan proje ile 6 ay gibi kısa bir sürede 62 milyon adım atılarak proje tamamlanmış oldu.


Kalpten Destek

Kalp krizinde taburculuk sonrası tedavi dönemi hastalığın seyri açısından oldukça önemlidir. Bu noktada AstraZeneca Türkiye olarak, Türk Kardiyoloji Derneği ile birlikte “Kalpten Destek” hasta bilgilendirme projesini gerçekleştirdik.


İlk Yardıma İlk Adım

AstraZeneca olarak, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV iş birliğiyle hayata geçirilen ve öğrencileri ilk yardım konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen “İlk Yardıma İlk Adım” projesini 2007-2012 yılları arasında gerçekleştirdik.


Hasta Derneklerine Yapılan Destekler

2016 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı 600 TL
Metastatik Meme Kanseri Derneği 2.000 TL

 

2017 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Metastatik Meme Kanseri Derneği        3.000 TL
Lösemili Çocuklar Vakfı
10.000 TL

 

2018 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Özürlüler Vakfı      - TL

 

2019 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınları ile Dayanışma Derneği 22.500 TL
Bir Dilek Tut Derneği 32.000 TL

 

2020 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Bir Dilek Tut Derneği 24.000 TL
LÖSEV – Lösemili Çocuklar Vakfı 18.000 TL
Kanserle Dans Derneği 39.090 TL
Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınları ile Dayanışma Derneği 24.284 TL
Gülmek İyileştirir Derneği 55.500 TL 
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı 2.325 TL
Diyabetle Yaşam Derneği 5.000 TL
Kanser Savaşçıları Derneği 81.000 TL
Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği 1.750 TL

 

2021 yılında hasta derneklerine yapılan destekler
Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği  
10.000 TL
El Bebek Gül Bebek Derneği 150.960 TL
Umut ve Yaşam Derneği 10.000 TL
Kanser Savaşçıları Derneği 63.000 TL
Meme Sağlığı Derneği 10.000 TL
Gülmek İyileştirir Derneği 6.000 TL
KOAH Hastaları Derneği 171.213 TL
ProsTATLI HAYAT Derneği 38.000 TL