Bilimsel İş Birlikleri

AstraZeneca olarak, dünyaca ünlü bilim insanları ve akademik kurumlarla iş birliği yaparak kendi yetkinliklerimizi sürekli geliştirmekte ve bilim odaklı şirketlerle ortaklıklar yapmaktayız.


Türkiye’de 2014 yılı Kasım ayında Koç Üniversitesi ile Bilimsel Liderlik alanında bir ilke imza attık. İmzaladığımız bilimsel iş birliği anlaşması ile kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisi için ortak klinik öncesi çalışmalar yapılmasını hedefledik ve Türkiye’de klinik öncesi araştırmalara ciddi bir yatırım yaptık. 70 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye’nin ilaç keşfi çalışmalarını önemsiyoruz, Koç Üniversitesi ile yapılan bu bilimsel iş birliği çerçevesinde hızla ilerleyerek somut adım olarak 2015 senesinde en az 3 yıl sürecek Prostat Kanseri konusunda ortak çalışmalarımızı başlattık. 2016 yılında ise Koç Üniversitesi bilim adamlarının geliştirmiş olduğu bir beyin tümör modelinde ve bazı kök hücre modellerinde AstraZeneca’nın kanser tedavisi için tasarladığı ilaç moleküllerinin etkilerini araştırmaya başladık. Yine kanser oluşum mekanizmaları ile ilgili ve bir ilaç hedefi olan KRAS reseptörüne AZ ilaçlarının bağlanma şekli üzerinde çalışmalar yürütüldü. Ayrıca erken ilaç geliştirme çalışmalarını desteklemek üzere Koç Üniversitesi bünyesinde kurulacak yeni deney laboratuvarının planlamasına katkıda bulunmak üzere AstraZeneca İngiltere Ar-Ge laboratuvarlarıyla bilgi ve görüş paylaşımını sağladık.

Koç Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz bu projenin yeni ilaçların keşfedilmesini ve geliştirilmesini sağlayarak, karşılıklı faydaya dayalı iş birliklerini tespit ve tesis etmemize yardımcı olacağına inanıyoruz.