AstraZeneca cinsiyet eşitliği gönüllülük çalışmaları, şeffaflığa olan bağlılığı ve şirketin tüm alanlarda cinsiyet eşitliğini destekleyen politikalarıyla Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde üçüncü kez yer aldı

Cinsiyet eşitliğini destekleyen şirketlerin performansını izleyerek değerlendiren Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI) giren şirketler belli oldu. AstraZeneca, kurum içi ve kurum dışı cinsiyet eşitliği faaliyetleri ve politikasındaki başarısıyla beş kriterde ölçülen endeksteki 380 şirketten biri oldu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, “Bugün AstraZeneca'nın üçüncü kez 2021 Bloomberg LP Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne dahil edildiğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Cinsiyetle ilgili kriterlerin gönüllü olarak açıklanması ile oluşturulan bu endekste yer almak, şirketimizin tüm alanlarında cinsiyet eşitliğini destekleyen kapsayıcı bir ortamı teşvik etmek için son yıllarda kaydettiğimiz ilerlemeyi temsil ediyor” diye konuştu.

Bu yılın endeks sonuçlarını değerlendiren Bloomberg Sürdürülebilir Finans Çözümleri Küresel Başkanı Patricia Torres, "İşletmeler günümüzün sanal dünyasında güçlü kurumsal kültürleri sürdürmek için çabalarken, iş liderleri önümüzdeki yıllarda cinsiyet eşitliği konusunda ilerleme kaydetme fırsatına sahip oluyor" diye konuştu.

Esnek çalışma anlayışı pandemide önem kazandı

2021 endeksi için sağlanan veriler 2019 mali yılına ait olsa da şirketlerin halihazırda daha esnek çalışma tarzlarını düşündüklerini gösteriyor. GEI'ye dahil olan şirketlerin yüzde 87'si çalışanlarına esnek çalışma saatleri sağlarken, yüzde 85'i de esnek çalışma imkânını tanıyor. Endekste COVID-19 salgını sırasında esnek çalışma yaklaşımlarının artan önemine de dikkat çekiliyor.

AstraZeneca Hakkında 

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN), özellikle onkoloji, kardiyovasküler, renal ve metabolik hastalıklar, solunum ve immünoloji olmak üzere üç tedavi alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine odaklanan küresel, bilim odaklı bir biyofarmasötik şirketidir. Genel Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan AstraZeneca, 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve şirketin yenilikçi ilaçları dünya çapında milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için www.astrazeneca.com.tr adresini ziyaret edebilir veya www.linkedin.com/company/astrazeneca/  ile Linkedin'den, www.facebook.com/AstraZenecaTurkiye/  ile Facebook'tan, www.instagram.com/astrazenecaturkiye/www.instagram.com/astrazenecaturkiyekariyer ile Instagram'dan ve https://www.youtube.com/astrazenecaturkiye ile Youtube’dan takip edebilirsiniz.