AstraZeneca, dünya genelinde yürüttüğü Genç Sağlığı Programı kapsamında UNICEF'le iş birliği kuruyor

AstraZeneca ve UNICEF, önümüzdeki 6 yılda 5 milyon gençte farkındalık yaratmak için küresel bir iş birliği başlatıyor.

AstraZeneca, Genç Sağlığı Programı’yla gençlerde bulaşıcı olmayan hastalıkların riskleri ve etkilerine yönelik farkındalık yaratmak için UNICEF ve diğer iş ortaklarıyla çalışmak üzere dünya çağında bir iş birliği başlatıyor. Önümüzdeki altı yılda beş milyondan fazla gence ulaşması planlanan programla 1000 gencin eğitilmesi hedefleniyor. AstraZeneca, bu iş birliği kapsamında Genç Sağlığı Programı’na 2025 yılına kadar sağlayacağı fon miktarını üç katından fazla artıracak.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bulaşıcı olmayan hastalıkların dünya çapında bir numaralı ölüm sebebi olduğunu belirtiyor ve bunlardan kaynaklı erken ölümlerin yüzde 70’inin ilk olarak ergenlikte ortaya çıkan davranış ve alışkanlıklarla alakalı olduğunun altını çiziyor. Aynı şekilde Dünya Ekonomik Forumu, yayınladığı rapora göre bulaşıcı olmayan hastalıkların 2030’a kadar, iş gücü kaybı nedeniyle dünya ekonomisine 47 trilyon dolardan fazla etkisi olacağını öngörüyor.

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gençlerin, bugün tüm dünyada karşılaştığımız hastalıkların yarattığı yükü azaltacak güce sahip olduğuna inanıyoruz. Toplumun ve gelecek nesillerin sağlığını iyileştirmek için çalışmak, güçlü sağlık sistemlerini oluşturmanın en önemli adımlarından birisi.”

UNICEF Özel Bağış Toplama ve İş Ortaklığı Direktörü Gary Stahl da “UNICEF olarak şu anda bir numaralı ölüm sebebi olan bulaşıcı olmayan hastalıklara dikkat çekmek için AstraZeneca'nın desteğiyle bu alana odaklanmış iş ortaklarından oluşan bir topluluğa katıldığımız için çok mutluyum. Sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmek amacıyla, doğru bağlantılar aracılığıyla doğru mesajı iletmek için yapmamız gereken çok şey var” dedi.

 

Genç Sağlığı Programı hakkında

Genç Sağlığı Programı 2010’dan beri bulaşıcı olmayan hastalıkların (NCD) önüne geçebilmek amacıyla farkındalık ve anlayış yaratmak için çeşitli programlarve araştırma aktiviteleriyle Avustralya’dan Zambiya’ya 6 kıtada 24 ülkenin üç milyondan fazla gencine ulaşmıştır. İsveç’te bire bir akıl hocalığından (mentoring) Brezilya ve Hindistan’daki yüz binlerce genci kapsayan uzun süreli ve topluluk temelli alışkanlık değiştirme programlarına kadar geniş yelpazede aktiviteler gerçekleştirmektedir. Yöntemler değişse de gençlerin daha uzun, mutlu ve sağlıklı hayatlar geçirmesi amacıyla faaliyet gösteren Genç Sağlığı Programı hakkında daha fazla bilgi için younghealthprogrammeyhp.com.

UNICEF hakkında

Çocuklar için dünyanın öncü kuruluşu olan UNICEF, yaptığı her faaliyette her çocuğun haklarını ve refahını vurgulamaktadır. UNICEF, 190 ülke ve bölgede bağlılığı pratik uygulamalara dönüştürmek, en korunmasız ve dışlanmış çocuklara erişebilmek için özel çaba sarf etmeye odaklanmak ve tüm çocuklara fayda sağlamak için iş ortaklarıyla birlikte çalışmaktadır.

Unicef İngiltere tehlikedeki çocukları korumak, hayatlarını dönüştürmek ve yarının çocukları için daha güvenli bir dünya kurmak için fon toplamaktadır. Kayıtlı bir hayır kurumu olarak bireylerden, kurumlardan ve şirketlerden bağış toplayan Unicef İngiltere, çocukları güvende tutmak için lobi ve kampanya yapmaktadır. Unicef İngiltere aynı zamanda okullarda, hastanelerde ve İngiltere’deki yerel yönetimlerde programlar yürütmektedir. Daha fazla bilgi için unicef.org.uk.

AstraZeneca Hakkında 

AstraZeneca özellikle solunum & otoimmünite, kardiyovasküler - renal & metabolik hastalıklar ve onkoloji alanlarındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve kullanıma sunulması alanında faaliyet gösteren, bilim odaklı ve küresel bir biyofarmakoloji şirketidir. Şirket ayrıca kurduğu birçok işbirliği sayesinde enflamasyon, enfeksiyon ve sinirbilim alanlarında da aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. AstraZeneca 100'den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup, yenilikçi ilaçları dünya genelinde milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için www.astrazeneca.com.tr adresimizi ziyaret edebilir veya www.linkedin.com/company/astrazeneca/ ile Linkedin'den, www.facebook.com/AstraZenecaTurkiye/ ile Facebook'tan, www.instagram.com/astrazenecaturkiye/ ile Instagram'dan takip edebilirsiniz.