AstraZeneca, dünyanın en sürdürülebilir şirketleri arasında 34’üncü sırada

AstraZeneca, dünyanın en sürdürülebilir şirketlerinin yer aldığı “Corporate Knights Global 100” listesinde 34’üncü sırada yer aldı ve yenilenebilir enerji kullanımındaki üç kat artışla göze çarptı. AstraZeneca bir yıl içinde yenilenebilir elektrik kullanımındaki %300’lük artışla “en başarılı” şirketler arasına girdi.

AstraZeneca sürdürülebilirliğe olan bağlılığından dolayı iki yeni global ödülle onurlandırıldı. Şirket, Toronto merkezli medya ve yatırım danışmanlığı şirketi Corporate Knights tarafından, bu yıl 14’üncüsü açıklanan Corporate Knights Global 100 Endeksi kapsamında dünyanın en sürdürülebilir 100 şirketinden biri olarak seçildi. Ayrıca RE100 taahhüdünde bulunmuş 122 çok uluslu işletmeden biri olarak yenilenebilir enerji kullanımından dolayı, iklim koruma eylemini hızlandırmaya odaklanmış, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan The Climate Group tarafından da takdire layık görüldü.

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış şunları söyledi: “AstraZeneca kamu sağlığını yalnızca inovatif bilim ve yeni ilaçlarla değil, iş hedeflerimiz arasında yer alan sürdürülebilir büyümeyle de iyileştirmeyi hedeflemektedir. AstraZeneca’nın sürdürülebilirlik stratejisi, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyum içindedir. Bu strateji, sürdürülebilir sağlığa odaklanmakta ve sağlıklı insanlar, sağlıklı bir çevre ve iş operasyonlarına etik bir yaklaşım arasındaki bağlantıyı dikkate almaktadır. Sağlık hizmetleri erişimi, çevre koruması ve etik ve şeffaflığa öncelik veren AstraZeneca, tüm değer zinciri boyunca sürekli iyileşmeyi yönlendirmek için bilime dayanan bir yaklaşımla, dünyada olumlu bir etki yaratacak şekilde çalışmaya kendini adamıştır.  Çevresel ayak izimizi en aza indirme ve her faaliyetimizde etik ve şeffaflığın temel olmasını sağlama çalışmalarımızdan dolayı bu iki lider ve bağımsız kuruluş tarafından ödüle layık görüldüğümüz için gururluyuz.”

 

Corporate Knights Global 100 Endeksi hakkında

Global 100 Endeksi tüm sektörlerdeki en sürdürülebilir şirketlerin yer aldığı küresel bir sıralamadır. AstraZeneca bu endekste global olarak 34. sırada yer alarak sürdürülebilirlik performansı açısından şirketler arasında ilk %2’ye yerleşti ve İngiltere’deki tüm şirketler arasında üçüncü oldu. Değerlendirme faktörleri arasında enerji verimliliği, inovasyon kapasitesi, güvenlik performansı ve liderlik çeşitliliği bulunan Global 100, sıralamaya katılımı belirlemek için niceliksel bir yöntem kullanıyor. Her kuruluş, halka açık bilgiler kullanılarak sektördeki emsallerine göre yaklaşık 17 göstergeden oluşan bir gösterge grubuyla değerlendiriliyor. Mevcut Global 100 listesinde 22 farklı ülkeden şirketler bulunuyor ve liste küresel ekonomideki tüm sektörleri kapsıyor.

The Climate Group Hakkında

Davos’ta The Climate Group tarafından yayınlanan yeni rapor, 2016-2017 yıllarında %100 yenilenebilir enerjiye sadık kalmış şirketlerin kaydettiği ilerleme temel alınarak hazırlandı. Raporda AstraZeneca, yenilenebilir elektrik payını üç kattan fazla artırmasıyla “2016’nın en başarılı şirketleri”nden biri olarak tanımlandı.

AstraZeneca Hakkında

AstraZeneca özellikle solunum & otoimmünite, kardiyovasküler & metabolik hastalıklar ve onkoloji alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve kullanıma sunulması alanında faaliyet gösteren, bilim odaklı ve küresel bir biyofarmakoloji şirketidir. Şirket ayrıca kurduğu birçok işbirliği sayesinde enflamasyon, enfeksiyon ve sinirbilim alanlarında da aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. AstraZeneca 100’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup, yenilikçi ilaçları dünya genelinde milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.astrazeneca.com.tr adresimizi ziyaret edebilir veya www.linkedin.com/company/astrazeneca ile Linkedin’den, https://www.facebook.com/AstraZenecaTurkiye/ ile Facebook’tan takip edebilirsiniz.