AstraZeneca, sosyal sorumluluk anlayışını en iyi uygulayan şirketlerden oldu

AstraZeneca, dünya genelinde sosyal sorumluluk anlayışını en iyi uygulayan şirketlerinin yer aldığı FTSE4Good Endeksi’nde, ilaç şirketleri kategorisinde tüm başlıklarda örnek performans gösterdi. Şirket böylece 5 puan üzerinden yapılan değerlendirmelerde puanını 4,7’ye yükseltti ve özellikle çevre ve toplum alanındaki performansıyla ilaç sektörü ortalamalarının çok üzerinde yer aldı.

2018 yılı başında Corporate Knights Global 100 Endeksi kapsamında dünyanın en sürdürülebilir 100 şirketinden biri olarak seçildiğini ve RE100 taahhüdünde bulunmuş 122 çok uluslu işletmeden biri olarak The Climate Group tarafından da takdire layık görüldüğünü duyuran AstraZeneca şimdi de, dünya genelinde sosyal sorumluluk anlayışını en iyi uygulayan şirketlerin yer aldığı FTSE4Good Endeksi’nde öncü sıralara yükseldi. Şirket böylece puanını 4,7’ye yükselterek ilaç sektörü ortalamasının çok üzerinde bir performans gösterdi ve özellikle çevre ve toplum alanındaki puanlarıyla dikkat çekti. AstraZeneca, “Çevresel Sürdürülebilirlik için Çalışmak”, “Evrensel İnsan Haklarını Desteklemek ve Katkıda Bulunmak”, “Tedarik Zincirinde İyi Çalışma Standartları Sağlamak”, “Yolsuzlukla Mücadele” ve “İklim Değişikliğinin Azaltılması ve Adaptasyon” başlıklarında değerlendirmelerin yapıldığı FTSE4Good Endeksi’nin ilk yılı olan 2001’den beri listede yer almaya devam ediyor.

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, FTSE4Good Endeksi konusunda şunları söyledi: “Her geçen gün güçlenen sürdürülebilirlik taahhüdümüzün FTSE4Good Endeksi tarafından bir kez daha takdir görmüş olması bizlere gurur vermiştir. Bu alanda her yıl daha da artan başarımız, bir şirket olarak sürdürülebilirliğe ve sürdürülebilir sağlık hedeflerine yönelik taahhüdümüzün göstergesidir. AstraZeneca kamu sağlığını yalnızca inovatif bilim ve yeni ilaçlarla değil, iş hedeflerimiz arasında yer alan sürdürülebilir büyümeyle de iyileştirmeyi hedeflemektedir. AstraZeneca’nın sürdürülebilirlik stratejisi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyum içindedir. Bu strateji, sürdürülebilir sağlığa odaklanmakta ve sağlıklı insanlar, sağlıklı bir çevre ve iş operasyonlarına etik bir yaklaşım arasındaki bağlantıyı dikkate almaktadır. Sağlık hizmetleri erişimi, çevre koruması ve etik ve şeffaflığa öncelik veren AstraZeneca, tüm değer zinciri boyunca sürekli iyileşmeyi yönlendirmek için bilime dayanan bir yaklaşımla, dünyada olumlu bir etki yaratacak şekilde çalışmaya kendini adamıştır.  Çevresel ayak izimizi en aza indirme ve her faaliyetimizde etik ve şeffaflığın temel olmasını sağlama çalışmalarımızdan dolayı bu başarıyı yakaladığımız için gururluyuz.”

 

AstraZeneca Hakkında

AstraZeneca özellikle solunum & otoimmünite, kardiyovasküler - renal & metabolik hastalıklar ve onkoloji alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve kullanıma sunulması alanında faaliyet gösteren, bilim odaklı ve küresel bir biyofarmakoloji şirketidir. Şirket ayrıca kurduğu birçok işbirliği sayesinde enflamasyon, enfeksiyon ve sinirbilim alanlarında da aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. AstraZeneca 100'den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup, yenilikçi ilaçları dünya genelinde milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.astrazeneca.com.tr adresimizi ziyaret edebilir veya https://www.linkedin.com/company/astrazeneca/ile Linkedin'den, https://www.facebook.com/AstraZenecaTurkiye/ ile Facebook'tan, https://www.instagram.com/astrazenecaturkiye/ ile Instagram'dan takip edebilirsiniz.