AstraZeneca daha iyi bir yaşam için “gönüllü”

Şirket değerlerini insan ve toplum üzerine kuran AstraZeneca’da, toplum ve insanlık yararına gönüllü çalışmalar yapmak isteyen çalışanlar “Daha İyi Bir Yaşam İçin Gönüllüyüz” mottosuyla AstraZeneca Gönüllülük Takımı’nı kurdu.

Faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda olduğu gibi Türkiye’de de topluma değer katma arzusuyla çalışan AstraZeneca’nın Gönüllü Takımı’nın 2016 yılındaki odağı ise çocuklar oldu. Takım üyeleri 5 Aralık Dünya Gönüllülük Günü vesilesiyle, 2017’de sundukları desteği her geçen gün artırmayı hedeflediklerini belirtti.

AstraZeneca çalışanları, insan ve toplum için artı değer üretme isteği ve ihtiyacından doğan gönüllülük hareketiyle Nisan 2016’da “Daha İyi Bir Yaşam İçin Gönüllüyüz!” diyerek AstraZeneca Gönüllülük Takımı’nı kurdu. AstraZeneca Türkiye çalışanlarının yaklaşık %10’undan oluşan Gönüllülük Takımı önce hedefleri belirledi, ardından yıl sonuna kadar gerçekleştirecekleri gönüllülük aktivitelerini planladı ve gerçekleştirdi.

İlk destek kanserli çocuklara

AstraZeneca Gönüllü Takımı, Çalışan Gönüllülüğü eğitimini aldıktan sonra takım olarak ilk faaliyetlerinde odağına çocukları koydu. Tüm gönüllü takımın destek olduğu ve AstraZeneca Türkiye çalışanlarının da dahil olduğu ilk proje ise, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) işbirliği ile gerçekleştirildi. İstanbul, Ankara ve İzmir illerindeki toplam 8 hastanenin pediatrik hematoloji ve pediatrik onkoloji servislerinde tedavi gören çocuklara gönüllü AstraZeneca elçileri aracılığıyla bire bir ulaşarak oyuncak ve kıyafetten oluşan hediye paketleri dağıtıldı.

AstraZeneca gönüllüleri çocuklar için TEGV ile bir arada

Gönüllülük çalışmalarına Nisan ayında başlayan AstraZeneca Gönüllülük Takımı, faaliyetlerine Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile işbirliği yaparak devam etti. Maddi durumu yetersiz ve sosyoekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara eğitim desteği veren TEGV ile işbirliği içinde Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de 90’a yakın çocukla çeşitli atölye çalışmaları, bowling oynama, deney yapma gibi aktiviteler gerçekleştirildi. Bu aktivitelerle çocukların keyifli saatler geçirmelerine, dünyaya farklı bir gözle bakabilmelerine ve yeni vizyonlar kazanmalarına katkıda bulunuldu.

Ayrıca şirket içinde düzenlenen “Paylaşımcı Perşembe” etkinliklerinde sene boyunca çeşitli yardım ve sosyal sorumluluk aktiviteleri, sivil toplum kuruluşları ile ilgili bilgilendirme ve paylaşımlar gerçekleştirildi. Gönüllülük ve sosyal sorumluluk konusundaki fikir liderleri AstraZeneca Türkiye çalışanlarını bu alanda yönlendirmek adına konuk konuşmacı olarak davet edildi.

AstraZeneca Gönüllü Takımı’nın koordinasyonunda Türkiye’nin dört bir yanındaki AstraZeneca çalışanlarının desteği ve katkısıyla gerçekleştirilen çalışmalardan gurur duyduğunu belirten AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Dr. Pelin Eriştiren İncesu “İnsan ve toplum yararına gerçekleştirdiğimiz projelerden aldığımız sonuçlar ve yarattığımız pozitif sosyal etkiden duyduğumuz gurur ve güvenle hep birlikte yepyeni bir yola çıktık. AstraZeneca olarak yaşama değer katan ilaçları keşfetmek için bilimin sınırlarını zorlarken faaliyette olduğumuz tüm coğrafyalarda olduğu gibi Türkiye’de de topluma değer katma arzusuyla çalışıyoruz. 5 Aralık Dünya Gönüllülük Günü vesilesiyle toplum ve insanlık adına gönüllü olarak emek veren, çalışan herkese ve AstraZeneca Gönüllü Takımı’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

AstraZeneca Hakkında

AstraZeneca özellikle solunum & otoimmünite, kardiyovasküler & metabolik hastalıklar ve onkoloji alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve kullanıma sunulması alanında faaliyet gösteren, bilim odaklı ve küresel bir biyofarmakoloji şirketidir. Şirket ayrıca kurduğu birçok işbirliği sayesinde enflamasyon, enfeksiyon ve sinirbilim alanlarında da aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. AstraZeneca 100’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup, yenilikçi ilaçları dünya genelinde milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.astrazeneca.com/Turkey adresimizi ziyaret edebilir veya www.linkedin.com/company/astrazeneca-turkey ile Linkedin’den takip edebilirsiniz.