AstraZeneca Türkiye, 5 ilden 10 takımı destekleyerek öğrencilerin bilimsel becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulundu

Bilim Kahramanları Derneği tarafından yürütülen, dünyanın en yaygın bilim programlarından biri olan ve Türkiye’de “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” ismiyle gerçekleştirilen FIRST® LEGO® League Explore programına destek olan AstraZeneca Türkiye, çalışanlarının gönüllü katılımı ve çevrim içi etkinlikler aracılığıyla ilköğretim çağındaki çocukların temel mühendislik ve programlama becerileri kazanmasına katkıda bulundu.


AstraZeneca Türkiye, Bilim Kahramanları Derneği tarafından yürütülen “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” programı kapsamında 6 ila 10 yaş aralığındaki çocukların temel mühendislik ve programlama becerileri öğrenimine katkıda bulundu. FIRST Vakfı (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) ve LEGO Education tarafından dünyada 41 ülkede uygulanan Türkiye’de “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” ismiyle gerçekleştirilen FIRST LEGO League Explore programında öğrencilerin oluşturduğu takımlar LEGO parçalarıyla temel mühendislik ve programlama becerilerini öğreniyorlar.

AstraZeneca Türkiye, 2020 - 2021 akademik dönemi boyunca süren “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” projesi kapsamında 5 farklı şehirden 10 takımı destekleyerek öğrencilerin bilimsel süreçlere katılımına destek oldu. Dönem sonunda düzenlenen çevrim içi (online) festivallere de katılan gönüllü AstraZeneca Türkiye çalışanları, öğrencilerin edindiği eğlenceli ve öğretici deneyimi izleme fırsatı buldular.

2020-2021 sezon teması “PLAYMAKERS: Oyun Kurucular” olan programda Minik Bilim Kahramanı öğrenciler, farklı alanlarda hangi aktiviteler yapabileceklerini, oyunlar ile aktivitelerin daha eğlenceli ve herkes için erişilebilir olmasını nasıl sağlayacaklarını keşfederek, çözüm önerileri tasarladılar.

“AstraZeneca ile Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” projesiyle ilgili olarak Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir şu cümleleri vurguladı: “Çocukları ve gençleri erken yaşta bilimle buluşturmak ve her çocuğun nitelikli eğitime erişimini sağlamak en büyük hedeflerimizden biri. Bu hedefimiz doğrultusunda AstraZeneca Türkiye iş birliğinde devlet okullarında okuyan ilkokul çocuklarına öğretmenlerimizin desteği ile ulaştığımız için çok mutluyuz. Çocukların bilim, bilimsel araştırma ve mühendislik alanında heyecan duymalarına fırsat veren ve geleceğin mesleklerine uygun olan takım çalışması, eleştirel düşünme, problem çözme gibi beceriler kazanmalarına katkı sunan bu projeyi destekledikleri için ve çalışan gönüllülüğünü de dahil ederek daha katılımcı bir süreci öne çıkardıkları için tüm AstraZeneca Türkiye ekibine çok teşekkür ediyoruz.”

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış şu cümleleri aktardı:  “AstraZeneca Türkiye olarak, temelimizi güçlendiren bilimsel düşünceyi, gelecek nesillere aktarmayı en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Ülkemizde bilimin sınırlarını zorlamanın ve toplumumuza değer katmanın temel yolunun gençlerimize bilimsel bilgi ve becerilerin kazandırılmasına destek olmak olduğuna inanıyoruz. Bu anlamlı iş birliğini gerçekleştirerek çocuklarımızın geleceğinin inşasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.

İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Bordo PR
0533 927 23 93 
dileko@bordopr.com

AstraZeneca Hakkında 

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN), özellikle onkoloji, kardiyovasküler, renal ve metabolik hastalıklar, solunum ve immünoloji olmak üzere üç tedavi alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine odaklanan küresel, bilim odaklı bir biyofarmasötik şirketidir. Genel Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan AstraZeneca, 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve şirketin yenilikçi ilaçları dünya çapında milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için www.astrazeneca.com.tr adresini ziyaret edebilir veya www.linkedin.com/company/astrazeneca/  ile Linkedin'den, www.facebook.com/AstraZenecaTurkiye/  ile Facebook'tan, www.instagram.com/astrazenecaturkiye/www.instagram.com/astrazenecaturkiyekariyer ile Instagram'dan ve https://www.youtube.com/astrazenecaturkiye ile Youtube’dan takip edebilirsiniz.

Bilim Kahramanları Derneği Hakkında

Bilimsel farkındalığı ve bilimsel düşünme becerisini toplumun her kesimine yaymak için yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği, çocuk ve gençleri erken genç yaşta bilimle buluşturuyor. Bilimle iç içe olan çocukların, bu becerilerinin yanı sıra “duyarlı dünya vatandaşları” olarak yetişmesini sağlıyor. Derneğin ve dernek gönüllülerinin desteği sayesinde, gençler ve çocuklarla sürdürebilirlik üzerine çalışmalar yaparak günümüz sorunlarına somut çözümler üretiyor. www.bilimkahramanlari.org

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Programı Hakkında         

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore rekabetçi olmayan, el becerisi gerektiren, 6-10 yaş arası çocuklar için günlük hayatta karşılarına çıkabilecek sorunlara karşı araştırma, hayal gücü ile eleştirel düşünme becerileri geliştiren ve tüm dünyada teorik bilginin yenilikçi buluşlara dönüştürüldüğü keyifli bir STEM programıdır.  İlkokul çocuklarının katılımına açık olan program, her yıl yeni ve heyecanlı bir tema sunarak çocukların bilime yönelik heyecanlarını tetikler. 2020 yılında STEM Destek programı kapsamında devlet okullarından 20 takım, AstraZeneca desteğiyle 10 takım ve Sivil Toplum Destek Vakfı Çocuk Fonu desteğiyle 20 kız takımı programa dahil oldu. Bilim Kahramanları Derneği’nin Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Programı ile 6 yılda 9540 çocuğa ulaşıldı.